czwartek, 25 lipca 2013



 

Summer in Japan is the season of fireworks! - http://www.jnto.go.jp/eng/indepth/exotic/JapanesQue/1307/hanabi.html

"Guide to fireworks shows throughout Japan with highly concentrated craftsmanship".

"A signature summer event in Japan is fireworks displays. There is a fireworks show somewhere in Japan every weekend during July and August. Enjoying fireworks or summer festivals with local people wearing yukata will definitely become an unforgettable memory in your life. Enjoy summer in Japan to the fullest!

Highlights of the fireworks shows throughout Japan


Lake Toya Long-Run Fireworks (Hokkaido) 

 

National Fireworks Contest “Omagari Fireworks” (Akita Prefecture)

 

Tsuchiura All Japan Fireworks Competition (Ibaraki Prefecture)

 

Sumida River Fireworks Festival (Tokyo) 

 

Nagaoka Festival Fireworks (Niigata Prefecture) 

 Nagaoka Festival Fireworks (Niigata Prefecture)



Toro Nagashi and Great Exhibition of Fireworks (Fukui Prefecture)

 

Minato Kobe Fireworks Festival (Hyogo Prefecture) 

 

Tenjin Matsuri Festival Fireworks (Osaka) 

 

Miyajima Water Fireworks Display (Hiroshima Prefecture) 

 

Ocean Expo Park Summer Festival 2013 (Okinawa Prefecture)

 Ocean Expo Park Summer Festival 2013

 




 

Vintage political posters

Vintage political posters

"Here is a selection of old Japanese posters featuring political, social and environmental messages" - blog http://pinktentacle.com/2010/11/vintage-political-posters/.

 


Sheltered Weaklings (Takashi Kono, 1953)



Anti-pollution poster (Kenji Ito, 1973)

 Against the introduction of nuclear weapons into Japan (Kinkichi Takahashi, 1960s)

Anti-war poster (Kenji Iwasaki, 1960s) 



 Give Us Back Man (Tsunehisa Kimura, 1969)


Poster for exhibit in support of Vietnamese women and children (Makoto Wada, 1968)


"Not what I had in mind" (Tsunehisa Kimura, 1968)




Posters by Shigeo Fukuda

Environmental pollution (Shigeo Fukuda, 1973)


Environmental pollution (Shigeo Fukuda, 1973)

Environmental pollution (Shigeo Fukuda, 1973)

Environmental pollution (Shigeo Fukuda, 1973)


 Victory (Shigeo Fukuda, 1989)

Remembering for the Future (Shigeo Fukuda, 1989)

 Human rights (Shigeo Fukuda, 1989)


Hiroshima-Nagasaki 50 (Mamoru Suzuki, 1995)

Hiroshima Appeals (Yusaku Kamekura, 1983)

 Peace in Jungle (Gan Hosoya, 1968)

Goodbye whale (Mamoru Suzuki, 1994)

No More War (Kazumasa Nagai, 1970)

Human Rights - Living Together (Kazumasa Nagai, 1989)
 
 Peace (Kazumasa Nagai, 1989)



sobota, 13 lipca 2013

Wyspy Izu

Wyspy Izu (jap. 伊豆諸島 Izu Shotō) – należący do Japonii archipelag wulkanicznych wysp, ciągnących się na południe od półwyspu Izu






"Wulkaniczne wyspy Izu - wyspa Miyakejima to specyficzne miejsce. Wszyscy jej mieszkańcy posiadają maski gazowe ze względu na obecność toksycznych gazów wydzielanych przez wulkan. W czerwcu 2000 roku, po 17 latach drzemki doszło do silnej erupcji wulkanu Miyakejima (Mount Oyama), która zmusiła do ewakuacji 3600 mieszkańców wyspy. Erupcję wulkanu poprzedziło 17 500 trzęsień ziemi, które miały miejsce w dniach od 26 czerwca do 21 lipca 2000 roku. Towarzyszyła jej wysoka kolumna erupcyjna, spływy piroklastyczne i silny opad popiołu. 20% powierzchni wyspy obecnie nie nadaje się do zamieszkania z uwagi na emisje toksycznych gazów, zatem maski gazowe są na wyspie niezbędne. Przez pięć lat po erupcji wyspa Miyakejima była niedostępna i przypominała post-apokaliptyczny świat - martwe drzewa, pordzewiałe auta, opuszczone budynki, zdewastowana wylewem lawy sala gimnastyczna, itd. Przez dwa lata wulkan emitował z krateru od 10 000 do 20 000 ton dwutlenku siarki dziennie. W 2005 roku 2800 mieszkańców powróciło z Tokio na wyspę wioząc ze sobą maski. Turystyka masek gazowych kwitnie - można je na wyspie kupić niemalże wszędzie!

300 km na południe od Tokio znajduje się inna wyspa wulkaniczna Aogashima. W kalderze Ikenosawa zamieszkuje 205 osób. Wulkan Aogashima posiada aktywne wyziewy pary, które służą jako źródło energii dla publicznej sauny. Stożek pasożytniczy Maruyama znajduje się wewnątrz kaldery. Niewielki port na wyspie obsługuje jedynie statki o wyporności dochodzącej do 500 ton i jest zamykany w przypadku wysokich fal czy kiepskiej pogody. Aogashima jest drzemiącym wulkanem - w trakcie jego ostatniej erupcji w 1785 roku i wylewu lawy ze stożka Maruyama zginęło 130-140 osób".
http://www.sadistic.pl/wulkaniczne-wyspy-izu-vt211121,15.htm



Ajinomoto Frozen Foods zleca produkcję na Europę polskiej firmie Jawo 




"Częstochowska firma Jawo będzie produkować pierożki gyoza na zlecenie firmy Ajinomoto Frozen Foods, spółki należącej do międzynarodowego koncernu spożywczo-farmaceutycznego Ajinomoto Group. Jak dowiedział się serwis portalspozywczy.pl firmy podpisały umowę o współpracy w maju, a produkcja ruszyła na początku czerwca br.

Słynne japońskie pierożki fabryki Jawo trafią do ponad 8 tys. restauracji w całej Europie. Decyzja japońskiego giganta o związaniu się z polskim podwykonawcą jest wynikiem szybko rosnącego zainteresowania japońską żywnością w ostatnich latach.
Według przeprowadzonych przez Japończyków badań rynkowych liczba restauracji oferujących kuchnię z kraju wschodzącego słońca wzrosła w ostatnim czasie na starym kontynencie o około 8 tysięcy lokali, dzięki czemu wzrosła też popularność japońskich pierogów. W związku z tym firma Ajinomoto Frozen Foods postanowiła uruchomić produkcję pierogów gyoza również w Europie i powierzyć ją firmie Jawo.
Chcąc utrzymać japońskie standardy jakości wytwarzania żywności w częstochowskiej firmie została uruchomiona nowa specjalna linia produkcyjna dedykowana tylko pierogom gyoza. Obecnie w Jawo będą produkowane pierogi z nadzieniem drobiowo-warzywnym.
W przyszłości Ajinomoto Frozen Foods ma zamiar poszerzyć ofertę o kolejne mrożone wyroby. Produkcja, która rozpoczęła się z końcem czerwca 2013 roku, w pierwszym roku współpracy planowana jest na 300 ton. Sprzedaż produkowanej w Jawo gyozy na rynek całej Unii Europejskiej będzie obsługiwana przez Ajinomoto Foods Europe SAS.
Japońska firma została założona w 1909 roku i obecnie działa w 26 krajach na całym świecie zatrudniając ponad 27 tysięcy pracowników. Jej produkty znane są w 130 krajach, a sprzedaż netto spółki za zeszły rok kształtowała się na poziomie 14,1 mld USD.
Firma Jawo działa od 1992 roku i wytwarza około 300 ton produktów garmażeryjnych miesięcznie".

 http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/japonski-gigant-spozywczy-bedzie-produkowal-w-polsce,88198.html




PRAKTYKI STUDENCKIE DLA WIELBICIELI JAPONII!


 

"13.07.2013
Zapraszamy na praktyki studenckie w redakcji naszego dziennika!
Praktyki studenckie w redakcji dziennika internetowego Japonia-Online.
Chciałbyś sprawdzić się pracując w redakcji? Zbierać materiały, pisać artykuły bądź tłumaczyć newsy? A może denerwują Cię błędy w tekstach a literówki widzisz z odległości kilometra? Jeśli tak to miejsce idealne dla Ciebie.
Oferujemy praktyki studentom, którzy interesują się Japonią, sprawnie operują językiem polskim, mają lekkie pióro i szybko chłoną wiedzę. Niezbędna będzie także dobra znajomość języka angielskiego a cenionym atutem również języka japońskiego. Mile widziane obycie z komputerem w celu wprowadzania informacji do bazy danych.
Praktyki odbywają się zdalnie.
Zainteresowane osoby prosimy o wysłanie e-maila pod adres praktyki@japonia-online.pl".
źródło: http://www.japonia-online.pl/news/402