poniedziałek, 16 września 2013

Dzień Szacunku dla Starszych (Keirō no Hi)

 

 

 


"Keiro no Hi jest japońskim świętem, którego celem jest okazanie szacunku, miłości i czci osobom starszym. Dzień stał się świętem narodowym od 1966 roku, jest on równocześnie dniem wolnym od pracy.
Dzień obchodzony jest w każdy trzeci poniedziałek września. Początkowo tym dniem był 15 września, jednak w 2003 roku uległo to zmianie. Związane było to z systemem szczęśliwych poniedziałków (Happī Mandē Seido - Happy Monday System). Święta narodowe przesunięte w święta "ruchome" odbywające się w poniedziałki wydłużają weekend o jeden dodatkowy dzień.
Warto również wspomnieć krótką historię pochodzenia tego dnia. Święto ma swoje początki już w 1947 roku, gdy w jednym z ówczesnych miast prefektury Hyōgo (jeżeli ktoś by nie wiedział, prefektura to jednostka administracyjna dzieląca Japonie na większe regiony od powiatów czy miast. Każda prefektura jest zarządzana przez gubernatora i jednoizbowy parlament źródło: wikipedia), obecnie miasto to nazywa się Taka-cho, ogłoszono 15 września dniem ludzi starszych (Toshiyori no Hi). Święto bardzo szybko stało się popularne w całym kraju, aż jak już było wspomniane, w 1966 roku ogłoszone je świętem narodowym i jednocześnie zmieniono nazwę na Keirō no Hi - Dzień Szacunku dla Starszych.
Dzień ten dla Japończyków jest także symbolem długowieczności. Warto wspomnieć, że średnia wieku osób starszych jest bardzo wysoka". (http://www.senpuu.net/aktualnosci/dzien-szacunku-dla-starszych-baka-2k12)





"Skąd wziął się pomysł ustanowienia takiego właśnie dnia? Podobno stało się to za sprawą księcia Shotoku Taishi (żył w latach 574-622), który zbudował świątynię Shintenno w Osace oraz Hiden-in, czyli miejsce, które przygotowano dla ludzi w podeszłym wieku. Ponieważ budowę ukończono dokładnie w połowie września, więc tego dnia obchodzi się święto Keiro-no Hi.
Inni jednak wskazują na legendę, która opowiada historię pewnego staruszka, marzącego, by od czasu do czasu napić się sake. Staruszkiem opiekował się syn. Pragnął on przychylić ojcu nieba, ale był tak biedny, że nie mogło być mowy nawet o jednej, skromnej czarce trunku raz na tydzień. Pewnego razu syn, który pracował w lesie, wpadł do wąwozu. Szukając wyjścia, trafił na przepiękny wodospad. Gdy spragniony zanurzył usta w chłodnej wodzie - zaniemówił z wrażenia. Domniemana woda była najprawdziwszą, wyborną sake. Syn popędził zanieść tę wspaniałą nowinę ojcu. Panujący wówczas cesarz Gensho, usłyszawszy tę historię, postanowił sprawdzić, czy cudowny wodospad naprawdę istnieje i w 717 roku zapukał do drzwi domu staruszka. Gdy zobaczył go w dobrym zdrowiu i spróbował wodospadowej sake, nadał synowi tytuł głównego leśnika oraz - traktując to wydarzenie jako szczęśliwy znak i wskazówkę dla siebie - zmienił nazwę ery na Yoro, co dosłownie oznacza opiekę nad starszymi.
Na pamiątkę tej legendy w połowie września w różnych częściach Japonii odbywają się festyny i przyjęcia dla osób starszych". (http://www.dziennikpolski24.pl/pl/magazyny/senior/299314-keiro-no-hi-czyli-dzien-szacunku-dla-ludzi-starszych.html)





"W Europie kontrakty mocno rosną, a w Japonii wolny dzień.

W zachodniej Europie kontrakty na indeksy mocno rosną przed rozpoczęciem tej sesji. W Japonii wolny dzień - podają maklerzy.

W Europie kontrakty na Dow Jones Euro Stoxx 50 rosną o 1,150 proc. do 2.902,00 pkt.
FTSE 100 futures zwyżkują o 1,170 proc., CAC 40 futures rosną o 1,106 proc., a niemieckie DAX futures na plusie o 1,245 proc.
W Japonii 16 września obchodzony jest Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych.
Ważną informacją dla rynków są doniesienia o tym, że były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego.
Rezygnacja Summersa to duże zaskoczenie. Był on dotychczas najpoważniejszym kandydatem na objęcie schedy po Benie Bernanke, którego kadencja kończy się styczniu 2014 roku.
Zaskoczenie jest tym większe, że jeszcze w piątek media spekulowały, że prezydent Obama w tym tygodniu, po zakończeniu posiedzenia Fed, oficjalnie nominuje Summersa na przyszłego szefa Fed.
Wokół Summersa narosło jednak wiele kontrowersji, m.in. dotyczących jego poparcia dla deregulacji w latach 90. XX wieku i jego krytycznych komentarzy pod adresem kobiet, gdy był rektorem uniwersytetu Harvarda.
Wycofanie się Summersa z kandydowania sprawia, że ponownie najpoważniejszą kandydatką do objęcia fotela prezesa Fed staje się Janet Yellen, obecna wiceszefowa Fed. Inni wymieniani kandydaci to Timothy Geithner, Donald Kohn i Roger Ferguson.
Na poniedziałek w USA zaplanowano tymczasem przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy w związku z piątą rocznicą wybuchu światowego kryzysu finansowego.
Początek kryzysu wiąże się z ogłoszeniem 15 września 2008 r. upadłości banku Lehman Brothers - czwartego co do wielkości banku inwestycyjnego na świecie - co wywołało panikę na giełdach.
W Grecji nauczyciele rozpoczynają w poniedziałek pięciodniowe protesty przeciwko wdrażanym przez rząd posunięciom oszczędnościowym.
O 11.00 inwestorzy w Europie poznają dane o inflacji w strefie euro w sierpniu - wyliczenia końcowe".
(http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/en/index/news/info/530828,w-europie-kontrakty-mocno-rosna--a-w-japonii-wolny-dzien).


 

3 komentarze:

  1. Bardzo szlachetne święto. Powinniśmy pamiętać o starszych osobach, które w podeszłym wieku mogą nie być już samodzielne. W takich przypadkach warto jest pomyśleć nad zatrudnieniem opiekunki dla osoby starszej. W tym celu można np. umieścić ofertę na portalu dla opiekunów https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/, gdzie z pewnością szybko znajdziemy doświadczoną osobę na to stanowisko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ania Zawistowska11/5/19 11:06

    Bardzo fajna sprawa i jestem przekonany, że tego typu dzień również powinien być u nas w kraju. Moim zdaniem bardzo ważna jest opieka nad osobami starszymi http://goldcare.com.pl/ gdyż kiedyś oni wkładali cały swój trud abyśmy my wyrośli na porządnych ludzi. Więc niech mają zapewnione najwyższe standardy opieki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taki dzień zdecydowanie powinien być cały czas, a nie tylko od święta. Macie świadomość, jak dużego zaangażowania wymagają osoby starsze, które są schorowane? Dlatego dodatkowo warto również szanować osoby, które taką opieką zajmują się na co dzień.

    OdpowiedzUsuń